Wednesday, 24 February 2016

Pasiklydęs rūke

Pasiklydęs rūke, jis ėjo iš vienos nežinios į kitą, nemąstydamas apie kelyje pasitaikančius objektus – jie tai priartėdavo, tai ištirpdavo tirštame baltame rūke. Rūkas toks įdomus daiktas – dabar mąstė jis,- jis toks tirštas, bet, atskirai paėmus mažą jo ruoželį, kone negali jo pamatyti, cha... Nusileis netrukus nuo kalno, tikėjosi, kad jo tikslas, kurio link nenoriai tiesėsi ir slinko, ištirps it ledas stiklinėje vandens,- štai ko jis nori. Būtent to. Bet pastatas stovėjo, lyg negyva pašaipa, piktdžiugiškai pasistiebęs virš monotoniškos aplinkos, lyg sakydamas: „Tu pralaimėjai!“
Et, kaip gera būtų buvę iš tiesų pasiklysti rūke, o ne vien tik palengva, bet nesutinkant nė vienos rimtesnės kliūties, slinkti jame, slinkti be pasipriešinimo, be monotoniją sugriaunančios peripetijos. Bet, deja, tasai žmogus visai nepasiklydo rūke, ne, rūkas tik neleido akivaizdžiai matyti to, kas jo laukė, o laukė jo didelis šviesus pastatas, spindintis gelsva šviesa, primenančia gintarus ir alų... Tame pastate daug triukšmo – nors išorė to nė kiek neišduoda, – daug sujudimo, daug bruzdesio, bet viską jame atsveria monotonija, tokia pat, kaip pastato nyki aplinka, padengta tirpstančiu sniegu, kuris susilieja su skystėjančiu purvu po juo. Tame pastate daug žmonių ir jo – štai šito – niekas ten, veikiausiai, ir nepasiges, kur jau ten, jie, matyt, net pasidžiaugtų... Kita vertus, ten viskas apskaičuota – žmonės irgi, tad nepraslysi, jei tą dieną, garsiai ištarus tavo pavardę, neparodysi kažkaip: balsu, žodžiu, gestu, kad „esi“...
Jis stovėjo, nors iš tiesų ir neiškilęs virš keturaukščio pastato, bet toks jautėsi, mat stovėjo ant kalno; iki išsvajotojo, hmm, ne, nekenčiamo tikslo jo laukė dar bet kokį padorų žmogų žeminantis užsiėmimas- bandymas grakščiai nulipti nuo kalno. Et, geriau rūkas būtų paslėpęs nuo žmogaus akių tą pastatą; kaltė dėl to, kad neįvykdė pareigos, greit išsitrintų, bet būtų išvengta tiek vargo. Kol dar esu iškilęs virš to pastato, mąstė, tol dar galiu jam pagrūmoti kumščiu nors, cha. Bet, vos pakėlęs ploną ranką, susigėdo ir ji beviltiškai nukaro... Žmogus susikaupė ir tęsė kelionę, nujausdamas jos greitą ir neišvengiamą finalą, tokį kartų, vien dėl to, kad, – jis tą žinojo visą savo gyvenimą, – kai kelionė baigiasi, nors dar, po kurio laiko, laukia grįžimas atgal, vis tiek kartėlis sugadina bet kokį jos tau teiktą malonumą. Nieko nebus, ir dabar tas pats... Dabar turėtų skambėti muzika – pamanė žmogus kažkaip reikšmingai, net nebūdingai sau; žmogus net pradėjo rinktis galimą dainą, apsistojo ties trimis variantais maždaug, bet greit ta mintis nuslydo į rūką.
Artėdamas, pastatas darėsi didesnis, leidžiantis nuo kalno – vis labiau lenkė žmogų visu kuo, tiesiog begėdiškai jį menkindamas, tas turėjo vis labiau kelti galvą, kad apžvelgtų visą pastatą. Paskutiniai žingsniai turėjo būti itin reikšmingi, mąstė tasai, bet lyg tyčia jie tokie nesijautė; kojos nesuprato jo minčių. Kilo noras pabėgti. Toks begėdiškas, piktdžiugiškas noras mesti iššūkį visiems- ir šitam pastatui, ir šitai niūriai aplinkai, virš kuriuos jis iškilo, lyg tai būtų buvę garbinga, ir sau pačiam- savo bejėgiškumui, savo silpnybei, savo drebuliui, savo baimei, savo praeičiai ir lemčiai, kuri jį čionai atvedė. Pabėgti kur? Trumpos galimų scenarijų nuotrupos mirgėjo prieš jo akis: svečios šalys, šilti kraštai, filmai, literatūra, poezija, nuotykiai, vynas, žolė, meilė, pievos, anga žalumoj, bet nieko realaus,- nieko, ką būtų galima dabar pat griebti ranka, ištiesta į priekį bejėgiška plona drebančia balta ranka, kurią jis norėjo trumpam paversti kumščiu ką tik, ant kalvos viršūnės, kad parodytų savo nesubrendėlišką pasipūtimą; galiausiai, scenarijų trupiniai dingo rūke, nebebuvo aišku, kaip juos sugrąžinti. Man gaila, kone  balsu pasakė. Ko jam buvo gaila? Hmm, žmogus, paklaustas, turbūt nieko nesugebėtų atsakyti.
Galiausiai, žmogus ryžosi atidaryti duris, pastatas pravėrė savo žabtus, pasiruošęs jį priimti, kaip auką, kaip atnašą, kaip maistą. Nemaloni akinama šviesa, nešvari; nešvarios grindys, apdrabstytos purvu, prineštu iš lauko, kad ir nuo kalno, kad ir tas purvinas sniegas aplinkui, kad ir tas skystėjantis purvas. Keista, kad čia nėra rūko, pamąstė žmogus, rūko jam dabar trūko, mat viduje buvo stebėtinai, nenatūraliai giedra – dirbtinė šviesa apšvietė viską, viskas buvo taip akinamai vieša ir kontroliuojama, suskaičiuota ir pamatuota, kad, atėjus čia iš rūko, atrodė kiek keista ir net nemalonu; jo batai šlepsėjo tomis grindimis, anokia čia garbė, mąstė, juk čia daug prišlepsėta, daug pritrepsėta, visko čia daug, man per daug, nes aš mažas, menkas, aš tik vienas – o jų daug, be to, – mąstė – juk pats pastatas toks didelis, aš vienas per mažas jam apžvelgti, jam vadovauti, jam nurodinėti, jį apimti. Tai galėjo trukti amžinai, tai galėjo trukti visą jo likusį gyvenimą, o gal ir truks, tik šį pastatą keis kiti, didesni ir mažesni, vieni šypsosis jam, kiti šieps balkonus ir rodys savo senatviškas raukšles ant sienų, dar kiti pasitiks jį abejingi, bet šiukštu negalvok, kad jie kada nors nors akimirką nuleidžia nuo tavęs akis; tų pastatų funkcija mažai kuo skirsis, žmonės, juos aptarnaujantys – taip pat, visa kita, kas sudaro jų esmę, tai yra, jų turinį, keičiasi, lyg upė, tekanti po tiltu, lyg laikas, kuris, vos kirtęs dabartį žyminčią ribą, staigiai iš ateities virsta praeitimi... Dabar jis tai pamiršta, palengva, kaip prisiminimas apie tirštą rūką tos mintys sklaidosi jo galvoje, jų vietą užima paprastas, bet aktualus noras spėti, kol nebus ištarta jo pavardė. Nes, juk, jeigu tada jis nebus vietoje, jis juk negalėsiąs parodyti kažkaip: balsu, žodžiu, gestu, kad „yra“... Bet paskutinė mintis vis vien yra: kaip aš norėjau pasiklysti rūke...

2015